fotky/7/min/14.jpg
fotky/7/min/20.jpg
fotky/7/min/10.jpg
fotky/7/min/1.jpg
fotky/7/min/12.jpg
fotky/7/min/38.jpg
fotky/7/min/10.jpg
fotky/7/min/19.jpg
fotky/7/min/1.jpg
fotky/7/min/28.jpg
fotky/7/min/25.jpg
fotky/7/min/24.jpg
fotky/7/min/4.jpg
fotky/7/min/22.jpg
fotky/7/min/19.jpg
fotky/7/min/20.jpg
fotky/7/min/7.jpg
fotky/7/min/7.jpg
fotky/7/min/8.jpg
fotky/7/min/33.jpg

Ráno jsme vyšli kolem 10. Pokračovali jsme po dobře značené žluté směrem k Bilugu Mic. Žlutá ale najednou zmizela a my sešli z cesty (spíš jsme šli dál po cestě, ale ta se za chvíli ukázala jako ne-žlutá). Došli jsme k salaši. U té se pásl kůň, tentokrát však vypadal udržovaně, ne jak hnědák z předchozího dne, a Andy o kousek dál našel ještě menší stádečko. Salaš jsme podle GPS našli na mapě a zorientovali se. Pokus dostat se zpátky na naši trasu nás dovedl k prudkému stoupání a nakonec na neznačenou cestu do údolí. Přišel jeden z nejhorších okamžiků celé expedice - prodírání se skrz les přes pahorek Bilugu Mare s plnou polní. U vršku byl les těžko průchodný i bez batohu a široké krosny na zádech nás nechtěly pustit skrz větve a houští. Konečně jsme se celí poškrábaní dostali na skoro-vrcholek do prosečeného pruhu, zarostlého pouze houštím, mezi kterým vedla úzká cestička. Chvíli jsme si odpočali a šli jedinou, již zmíněnou stezkou někam, kde se půjde dát pochodovat rychlostí vyšší než metr za minutu. Doufali jsme, že zkřížíme cestu vyznačenou na mapě (později jsme zjistili, že to byl zřejmě ten vysečený pruh, nevěřte mapám!), ale po sestoupání asi o sto výškových metrů níž, než měla být, nám bylo jasné, že jsme ji nějak minuli. Zastavili jsme se na malé cestičce v lese, prověřili, jestli to není naše hledaná cesta (nebyla) a posvačili. Poté jsme vykročili přímým směrem k salaši vyznačené na mapě blízko hranic národního parku (P-na Bilugu Mare). Tu jsme s trochou štěstí našli a zastavili se na křižovatce kousek nad ní. Neměli jsme vodu a bez ní bylo riskantní jít dál. Andy, Kike a já jsme se proto dali po žluté cestě (po které jsme měli přijít) zpátky v naději, že doneseme vodu od pramenů. Na mapě byly vyznačeny dva. Oba dva jsme našli a oba dva byly vyschlé. Vrátili jsme se s prázdnou (doslova), ale rozhodli se to risknout a jít dál. Čekalo nás milé i nemilé překvapení. Ani ne po půl kilometru jsme našli pramen, který nebyl vynesený v mapě. Horší bylo, že jsme zase nebyli na cestě, na které jsme měli být, ale na nějaké neznačené, která vedla do nikam. Nevěřte mapám. Už po třetí tento den jsme přistoupili k řešení "na přímo" a vyškrábali se lesem na hřeben, který jsme z pod kopce viděli a který měl být našim cílem. Prvně skrz vysoký les, pak ale skrz nižší smrky a nakonec skrz několik desítek až stovek metrů kleče, která byla velice podobná prvnímu "na přímo" stoupání (takže brutal) jsme se prodrali až pod vrcholek do výšky 1900 m n. m., kde jsme rozbili výškový tábor.


Při vaření večeře k nám z vrchu sestoupil pár českých turistů (!), jdoucích od jezera Bukura a předal nám cenné informace. Především jsme zjistili, že cestou na Bukuru, což byl náš zítřejší cíl, nebude žádná voda. Takže v podstatě štěstí, že jsme sešli z cesty a narazili na pramen. I tak musíme šetřit.


Je tu nádherný výhled, bojíme se však větru a zimy, protože lišejníky a pod nimi kamenné podloží nám nedovolí přichytnout stany pevně k zemi. Přivázali jsme je alespoň k okolním stromkům. Andy s Davem se rozhodli stanovat pod širým nebem a stan si vůbec nestavěli.


Ušli jsme kolem 10 km za 3 h čisté chůze.


fotky/7/min/1.jpg
fotky/7/min/2.jpg
fotky/7/min/3.jpg
fotky/7/min/4.jpg
fotky/7/min/5.jpg
fotky/7/min/6.jpg
fotky/7/min/7.jpg
fotky/7/min/8.jpg
fotky/7/min/9.jpg
fotky/7/min/10.jpg
fotky/7/min/11.jpg
fotky/7/min/12.jpg
fotky/7/min/13.jpg
fotky/7/min/14.jpg
fotky/7/min/15.jpg
fotky/7/min/16.jpg
fotky/7/min/17.jpg
fotky/7/min/18.jpg
fotky/7/min/19.jpg
fotky/7/min/20.jpg
fotky/7/min/21.jpg
fotky/7/min/22.jpg
fotky/7/min/23.jpg
fotky/7/min/24.jpg
fotky/7/min/25.jpg
fotky/7/min/26.jpg
fotky/7/min/27.jpg
fotky/7/min/28.jpg
fotky/7/min/29.jpg
fotky/7/min/30.jpg
fotky/7/min/31.jpg
fotky/7/min/32.jpg
fotky/7/min/33.jpg
fotky/7/min/34.jpg
fotky/7/min/35.jpg
fotky/7/min/36.jpg
fotky/7/min/37.jpg
fotky/7/min/38.jpg

Vytvořil Marek Chalupa, editoval Andy Soldán, Martina Fojtová, David Krejčí -- 2012